Sunar Grup

Sunar Grup, yaklaşık yarım asırlık tecrübesi, 900 çalışanı ve geniş ürün gamı ile 5 kıtada 100’den fazla ülkeye kendi markasıyla ihracat yapmaktadır.

Sunar Grup’un temeli 1970’lerin ilk yarısında kurucusu Nuri ÇOMU’nun çırçır ve çeltik alanında yaptığı akılcı ve cesur yatırımlarla atılmıştır. 1974 yılında kurulan çırçır ve çeltik fabrikası, Çukurova’da pamuk tarımında karşılaşılan problemler nedeniyle günümüze ulaşamasa da 1976 yılında grubun en kıdemli şirketi olan Sunar Özlem Osmaniye’de un fabrikası olarak kurulmuştur. 1997 yılında Sunar Özlem bünyesine eklenen Sunar Yem, 1985 yılında Adana’da kurulan Sunar Mısır, 2006 yılında kurulan NÇS ve Elita Gıda ve 2010 yılında kurulan Sunar Pazarlama ve son olarak 2014 yılında kurulan Sunar NP firmaları grup bünyesine katılmıştır.

Sunar Grup tarıma dayalı sanayi alanında 6 farklı şirketi ile 6 farklı sektörde faaliyet göstermektedir. Grup şirketlerinden; Sunar Mısır nişasta ve nişasta bazlı ürünler, Elita Gıda perakende ve ev dışı tüketime yönelik bitkisel sıvı yağlar, Sunar Özlem un ve yem, NÇS taze meyve alanında üretim ve satış yapmaktadır. Sunar Grup şirketlerinin dış ticaret faaliyetleri Sunar Pazarlama şirketi tarafından sürdürülmektedir. Grubun en genç şirketi Sunar NP; Türkiye’nin ilk TUV sertifikalı biyobozunur TPS (Termoplastik Nişasta) ve polimerlerini üretmektedir.